Rumalaya – bezpečný rastlinný produkt

Rumalaya – bezpečný rastlinný produkt

Pred expertízou produktu Rumalaya som za nadpis najprv vložil otáznik. K správnej odpovedi sa totiž treba systematicky dopracovať.

Indický výrobca uvádza deväť rastlinných druhov, ktorých účinné výťažky používa pri výrobe prípravku Rumalaya gélu. V abecednom poradí latinských názvov sú to: Boswellia serrata (kadidlovník), Cedrus deodara (céder), Cinnamomum zeylanicum (škoricovník), Gaultheria fragrantissima (gaultéria), Hyoscyamus niger (blen), Mentha arvensis (mäta), Pinus roxburghii (borovica), Vitex negundo a Zingiber officinale (zázvor/ďumbier). Iba dve z nich sú súčasťou našej domácej flóry. Niektoré sú obľúbené exotické koreniny, iné predstavujú orientálne dreviny alebo cudzokrajné, u nás málo známe liečivé rastliny. Použité účinné látky sú prevažne silice, alkaloidy, flavonoidy, ale aj ďalšie aditívne potrebné substancie.

Silice, ktoré tu majú funkciu derivancií, odvádzajú vnímanie bolesti postihnutého orgánu na povrch kožného krytu, kde boli aplikované. Oslabujú alebo eliminujú tým pôvodné negatívne pocity. Súčasne podráždením senzitívnych vlákien Headových zón na kožnom kryte reflexne účinkujú v hlbokých tkanivách zvýšeným prekrvením a uvoľnením bolestivých spazmov. V postihnutých oblastiach sa zároveň zrýchľuje krvná cirkulácia, skôr sa privádzajú živiny a odstraňujú odpadové látky. Potencuje to aj zvýšená imunobiologická odpoveď zapálených alebo traumaticky postihnutých štruktúr. Tie isté následnosti aj s ich pozitívami sa týkajú lepšie prekrvenej pokožky v mieste pôsobenia efektívneho gélu, kde sa zvýši vstrebávanie účinných rozpustných zložiek. Takto môžu aj hematogénnou (krvnou) cestou pôsobiť látky, ktoré sa nepodávajú cez zažívací trakt ani nepríjemnou injekčnou aplikáciou. Transdermálna (cez kožu) aplikácia má vo vyspelej medicíne celosvetovo veľmi sľubné perspektívy. Farmaceutická spoločnosť, ktorá sa pýši ajurvédskou tradíciou, sa pri referovanom produkte prihlásila k najmodernejším trendom vo vnímaní a prístupe k bolestivým stavom ľudského tela.

Po príprave vstupnej cesty silicami majú lepšiu možnosť uplatniť sa aj alkaloidy. Analgeticky – protibolestivo pôsobia v centrálnej aj periférnej nervovej sústave.

Krvnou cestou následne účinkujú aj flavonoidy a ďalšie látky, ktoré majú najmä antiflogistický, antibakteriálny, antioxidačný a myorelaxačný efekt.

Látky obsiahnuté v použitých extraktoch rastlín priaznivo pôsobia pri traumatických aj zápalových bolestiach svalov a kĺbov končatín aj chrbtice. Popri utíšení bolesti má gél predpoklady zmierniť aj zápal a urýchliť hojivé procesy. Prednosťou prípravku je, že pri vystavení slnečnému žiareniu nespôsobuje fotosenzibilizáciu.

Z kontraindikácií je dôležité nepoužívať prípravok pri alergii na niektorú z prítomných zložiek. S ohľadom na možnosť vyvolania neželaných reakcií sa neodporúča natierať väčšiu plochu kože. (Pri koreňovom syndróme treba natrieť iba miesto výstupu bolesti, nie celú končatinu, do ktorej prechádza). Priemerné množstvo je asi 2 cm vytlačeného gélu. Postačí roztrieť na
100 cm² plochy.

Pri dodržaní základných odporúčaní Rumalaya gél efektívne pomáha a neohrozuje zdravie ani život pacienta. Otáznik za nadpisom sme spokojne vynechali.

MUDr. Karol Mika

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *