Podpora pečene pri užívaní liekov

Podpora pečene pri užívaní liekov

Hoci lieky slúžia na liečbu a úľavu od ťažkostí, veľa z nich môže aj uškodiť. Medzi orgány, ktoré to „schytávajú“ najviac, patrí aj pečeň. V tomto článku sa dozviete, prečo je pečeň dôležitý orgán, ktoré lieky ju môžu poškodiť, aké škody môžu spôsobiť a ako si chrániť pečeň pred liekovým poškodením. 

Úloha pečene vorganizme 

Pečeň hrá v udržiavaní rovnováhy a správneho fungovania organizmu nezastupiteľnú úlohu. Medzi jej funkcie patrí tvorba glukózy, mnohých bielkovín, žlčových kyselín a tiež sa podieľa sa na tvorbe HDL – „zdravého“ cholesterolu.  

Pečeň funguje aj ako sklad pre živiny, ako napríklad sacharidy, tuky a vitamíny, aby v prípade potreby boli pre organizmus k dispozícii.  

Kľúčová je aj detoxikačná funkcia pečene, ktorá zabezpečuje odbúravanie mnohých liekov a toxických látok, napríklad alkoholu. 

Pečeň je neodmysliteľnou súčasťou metabolizmu a udržiavania životných procesov v ľudskom tele. Jej význam pre zdravie a fungovanie organizmu je neoceniteľný.

liv 52 zdravie chránené prírodou
liv 52 zdravie chránené prírodou

Riziko poškodenia pečene pri užívaní liekov  

Zvýšené riziko poškodenia pečene je spojené s užívaním niektorých liekov, najmä ak sa radia medzi potenciálne hepatotoxické (toxické pre pečeň). Tieto lieky môžu spôsobiť rôzne ochorenia pečene vrátane hepatitídy, cirhózy a v závažných prípadoch aj zlyhania pečene.  

Medzi potenciálne hepatotoxické lieky patria:

 • Paracetamol. Hoci ide o najpoužívanejšie liečivo na svete, prekročenie maximálnej dennej dávky môže viesť k vážnemu poškodeniu pečene, a pri závažnom predávkovaní až k zlyhaniu pečene.
   
 • Niektoré antibiotiká, ako napríklad tetracyklíny, rifampicín alebo ampicilín, sú potenciálne hepatotoxické a môžu spôsobiť poškodenie pečene.
   
 • Nesteroidné protizápalové lieky. Medzi ne patria napríklad kyselina acetylsalicylová, ibuprofén či naproxén, a ich dlhodobé užívanie môže mať za následok poškodenie pečene.
   
 • Statíny. Tieto lieky sa často predpisujú na zníženie hladiny cholesterolu v krvi, avšak u niektorých ľudí môžu spôsobiť zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov a poškodenie pečene.
   
 • Chemoterapia. Niektoré lieky používané pri chemoterapii môžu mať negatívny vplyv na pečeň a spôsobiť rôzne typy pečeňových ochorení. 

Užívanie niektorých liekov je spojené so zvýšeným rizikom poškodenia pečene, čo môže viesť k rôznym ochoreniam, vrátane hepatitídy, cirhózy a zlyhania pečene.

Ochorenia spôsobené nadmerným užívaním liekov

Jedným z typov poškodenia pečene spôsobeného užívaním liekov je lieková hepatitída. Tento stav môže nastať v dôsledku toxicity určitých liekov a prejavuje sa zvýšením hladiny pečeňových enzýmov (AST, ALT), ako aj ďalšími príznakmi, vrátane: 

 • bolesti brucha,  
 • nevoľnosti,  
 • vracania,  
 • únavy, 
 • žltačky.  

Lieková hepatitída môže byť akútna alebo chronická a môže mať vážne dôsledky na zdravie človeka. 

Nesprávne užívanie najmä potenciálne hepatotoxických liekov môže viesť k chronickému poškodeniu pečene, ktoré môže vyústiť do cirhózy, v horšom prípade až zlyhania pečene. Tieto stavy zhoršujú funkciu pečene a môžu viesť až k ohrozeniu zdravia. 

Poškodenie pečene môže mať vplyv na účinnosť liekov – ovplyvniť ich odbúravanie z tela, čo môže mať za následok zníženie či zvýšenie ich účinnosti a tiež nežiaducich účinkov. 

Podpora pečene pri užívaní liekov

Aby sme podporili zdravie pečene a minimalizovali riziko jej poškodenia spojeného s užívaním liekov, je dôležité dodržiavať niekoľko dôležitých opatrení. 

Sledovanie funkcie pečene. Dôležitým prvkom je pravidelné sledovanie funkcie pečene pomocou krvných testov. Tie môžu pomôcť odhaliť poškodenie pečene včas a umožniť tak skoré opatrenia. 

Informovanie lekára o všetkých užívaných liekoch. Je dôležité, aby ste svojho lekára a lekárnika informovali o všetkých užívaných liekoch, vrátane liekov na predpis, voľnopredajných liekov a doplnkov výživy. Vďaka tomu môžu lekár a farmaceut predísť možným problémom a minimalizovať riziko poškodenia pečene. 

Dodržiavanie lekárskych odporúčaní. Je dôležité dodržiavať predpísané užívanie liekov a neprekračovať odporúčané dávkovanie. Nadmerné užívanie liekov môže zvýšiť riziko poškodenia pečene a iných orgánov. Nemenej dôležité je aj vyhýbanie sa alkoholu pri užívaní liekov, najmä ak to nariadi lekár alebo lekárnik. 

Zdravá životospráva. Zahŕňa vyváženú stravu, dostatok pohybu a obmedzenie konzumácie alkoholu, čo pomáha zachovať zdravú pečeň. Alkohol je pre pečeň škodlivý, najmä ak sa užíva v nadmernom množstve alebo v kombinácii s niektorými liekmi. 

Užívanie liekov a výživových doplnkov na podporu pečene. V niektorých prípadoch môže byť užitočné užívať preparáty, ktoré chránia a podporujú zdravie pečene. Prospešné to môže byť napríklad ak:  

 • máte zlé výsledky pečeňových testov, 
 • trpíte stratou chuti do jedla, anorexiou, 
 • pociťujete ťažkosti so zažívaním, 
 • trpíte ochorením pečene alebo máte poškodenú pečeň, 
 • prekonali ste hepatitídu, 
 • ste po operácii pečene alebo žlčníka, 
 • pravidelne užívate alkohol, 
 • prichádzate do styku s chemikáliami a toxínmi, 
 • podstupujete chemoterapiu, 
 • chcete sa preventívne chrániť pred poškodením pečene. 

Dodržiavaním týchto opatrení si chránite pečeň a minimalizujete riziko poškodenia spojeného s užívaním liekov.  

liv 52 zdravie chránené prírodou
liv 52 zdravie chránené prírodou

Ak sa dlhodobo liečite a zvažujete začať užívať lieky alebo výživové doplnky, konzultujte to so svojím lekárom alebo lekárnikom.